Holokausztkutatás és emlékezet: szennyezett szürke zónák

2020. július 23.
Kovács Éva (TK Szociológiai Intézet) cikke a Mércén

"Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a bécsi Wiesenthal Intézetben (VWI) közel egy évtizede hétről-hétre hallgathatom a világ elsőrangú holokauszt-kutató mestereinek, posztdok kutatóinak és a jövő nemzedék legjelesebb fiataljainak előadásait, szerkeszthetem kollégáimmal kézirataikat, és beszélgethetek velük kutatásaik aktuális kérdéseiről. A VWI konferenciáin, workshopjain, nyilvános előadásain ez idő alatt szinte minden igazán jelentős holokauszt-kutató megfordult. Módszerek és források című szemináriumunkon a legnehezebben megfejthető dokumentumokat elemezzük együtt.

Ebben az információbőségben nem lehet egyértelmű választ adni arra, hogy „melyik történeti kontextualizáció lehet a legadekvátabb” a holokauszt kutatásakor.

Úgy látom, a kontextusok többnyire a kortárs divatokat követik, s a jó kutatást mégiscsak az különbözteti meg a gyengébbtől, hogy szerzője miképp nyúl forrásaihoz: az pedig elsődlegesen a forrásoktól függ, azután a módszer kiválasztásától és csak utolsósorban a teóriától (vagy kontextustól)."